اخبار

چگونه خوشبوکننده خانگی بسازیم

 

احتمالا برایتان پیش آمده که با بوی بد مبلمان، اتومبیل، اتاق و سرویس بهداشتی مواجه بشوید ولی هیچ خوشبوکننده ای در دسترس نداشته اید. ولی نگران نباشید در این مقاله با ساخت چند نوع خوشبو کننده آشنا میشوید:

– بوی بد مبلمان : اگر فکرمی کنید بوی خانه مربوط به مبلمان است می توانید یک محلول طبیعی تهیه کرده و در هوا یا مستقیما روی مبلمان اسپری کنید.
– ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین
– ۳ قطره از اسانس طبیعی مورد علاقه تان (لیمو، اسطوخودوس، نعناء، دارچین)
– آب مقطر
جوش شیرین و اسانس را با هم مخلوط کرده و به کمک قیف در ظرف خالی اسپری شیشه شوی بریزید. ۳۰۰ میلی لیتر آب مقطر روی مخلوط بریزید و حسابی هم بزنید تا محلول خوشبو کننده آماده شود.

 

– بخور معطر : یکی از بهترین روش های از بین بردن بو بخور است. روش های مختلفی برای تهیه بخور وجوددارد که میتوانید به میل و سلیقه خودتان انتخاب کنید. بخور در زمستان به گرم تر کردن خانه کمک می کند و در تابستان باعث تر و تازه شدن هوا می شود.
– ۱ عدد پرتغال خردشده
– ۱ عدد لیموی خردشده
– ۲ عدد چوب دارچین
– ۴ عدد میخک
– ۱ عدد برگ بو
این مواد را در یک قابلمه متوسط یا کوچک بریزید و تا کمر آب کنید. قابلمه را روی شعله گاز بگذارید و بعد از جوشیدن زیرش را کم کنید. در تمام روز بگذارید روی اجاق بماند و شما فقط مراقب باشید که آب قابلمه تمام نشود.

– خوشبوکردن فرش : اگر تا بحال از جوش شیرین در خانه و در کارهای نظافتی استفاده نکرده اید بدانید که سخت در اشتباهید. علاوه بر طبیعی و سازگار با محیط زیست بودن جوش شیرین، ارزان بودن آن باعث می شود که ماده ی بسیار کار راه اندازی در منازل بحساب آید. یکی از بهترین کاربردهای جوش شیرین استفاده از آن برای از بین بردن بوی فرش است.
– ۱ فنجان جوش شیرین
– ۱ قاشق غذاخوری دارچین
این دو ماده را خوب مخلوط کرده و بگذارید بمدت ۳۰ دقیقه تا یکساعت روی فرش بماند. پس از این مدت پودر را با جاروبرقی بردارید. بوی بد فرش از بین رفته است و خانه بوی کیک دارچینی گرفته است.

 

– خوشبوکننده اتومبیل : یک خوشبوکننده دیگر هم می توانید با ترکیب جوش شیرین برای فضاهای بسته مثل ماشین و کمد و جاهایی شبیه به آن درست کنید.
– یک دوم فنجان جوش شیرین
– ۴ تا ۶ قطره اسانس طبیعی
این دو ماده را حسابی مخلوط کرده و در یک شیشه مربا بریزید. در شیشه را با یک وسیله سوراخ کنید. حالا یک خوشبوکننده دارید که می توانید در فضاهای بسته ازش استفاده کنید. هر چند وقت یکبار برای تازه کردنش می توانید چند قطره اسانس به آن اضافه کنید.

 

– ژل خوشبوکننده : اگر بچه کوچک دارید و همیشه نگران این هستید که چیزی را بیاندازد و همه جا کف خانه پخش کند این گزینه مخصوص شماست.
– پودر ژلاتین
– ۲ قاشق غذاخوری نمک
– ۲۰ قطره اسانس طبیعی
– آب
– بطری های کوچک بدون در
یک فنجان آب را به جوش آورده و سپس نمک و اسانس را به آن اضافه کرده خوب حل کنید. همین محلول را آرام آرام به ژلاتین اضافه کنید و بعد از اینکه خوب حل شد یک فنجان آب سرد اضافه کنید. همه مراحل را آرام آرام پیش ببرید تا محلول کدر نشود. حالا این مخلوط ژله ای را در یک شیشه کوچک درباز بریزید و در محل مورد نظر بگذارید. دو سه روز اول شاید فکرکنید که بوی زیادی تندی اتاق را گرفته اما بدانید که این بو آرام آرام تعدیل می‌شود.

 

– قرص های خوشبوکننده : این قرص ها را در محل هایی که بوی بد دائمی در آن وجود دارد قراردهید. این قرص‌های خشک جاذب بوهای بد هستند.
– ۱ فنجاق جوش شیرین
– ۱ تا ۲ فنجان آب
– اسانس طبیعی مورد علاقه
– قالب کیک یزدی
آب را بجوشانید و چند قطره اسانس به آن اضافه کنید و بعد محلول را به آرامی به جوش شیرین اضافه کنید. باید یک خمیر بسازید. بعد از اینکه به اندازه کافی آب اضافه کردید و خمیر آماده شد آنرا در قالب های کیک یزدی بریزید و بگذارید یکی دو روز بماند تا کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن کامل می تواند به آسانی قرص ها را از قالب جداکنید. این قرص ها را می توانید در سطل آشغال، ساک ورزشی یا سایر جاهایی که بوی بد و ماندگار دارند بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *