تغذیه

این افراد خوردن قهوه را محدود کنند

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی و حتی کاهش خطر ابتلا به ضعف شنوایی چند مورد از مزیت‌های قهوه هستند، اما با این حال برخی افراد باید از خوردن آن اجتناب کنند.

واقعیت این است که نوشیدن قهوه برای بعضی افراد با پیامدهای منفی بیشتری نسبت به مزیت‌های مثبت همراه می‌شود. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که چه کسانی نباید قهوه بنوشند.
۱. افراد مبتلا به سندرم روده التهابی (IBS)
کافئین می‌تواند سرعت فرایندهای دفع را در روده بیشتر کند و درنتیجه احتمال ابتلا به اسهال را افزایش بدهد، درحالی که این مشکل به‌عنوان یکی از علائم اصلی در سندرم روده‌ تحریک‌پذیر (IBS) شناخته می‌شود. بنابراین، اگر به این سندرم مبتلا هستید، باید مصرف قهوه را به حداقل برسانید یا حتی در صورت لزوم این نوشیدنی را از رژیم غذایی کنار بگذارید.
۲- افراد مبتلا به آب‌سیاه
بعضی از مطالعات اخیر نشان داده‌اند که اگر افراد مبتلا به آب‌سیاه (گلوکوم) از قهوه استفاده کنند، فشار داخل چشم آنها افزایش می‌یابد. بنابراین، توصیه می‌شود که این افراد هم مصرف قهوه را به حداقل برسانند یا به‌طور کلی آن را از برنامه غذایی حذف کنند.
۳. افراد دارای مثانه حساس
همه ما می‌دانیم که بهتر است قبل از یک سفر طولانی از نوشیدن قهوه خودداری کنیم زیرا کافئین هم تعداد دفعات ادرار و هم نیاز شدید به دفع ادرار را افزایش می‌دهد. اگر کسی به نوشیدن قهوه عادت نداشته باشد، معمولا شدیدتر از دیگران با این مشکل مواجه خواهد شد. افراد مبتلا به مثانه حساس یا بیش‌فعال هم با نوشیدن قهوه این مشکل را شدیدتر از همه تجربه خواهند کرد.
۴. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی
با توجه به این‌که کافئین موجود در قهوه می‌تواند فشار خون و ضربان قلب را موقتا افزایش دهد، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی مانند آریتمی حتما باید درباره نوشیدن قهوه با پزشک خودشان مشورت کنند. بعضی از این افراد می‌توانند از مقادیر محدود قهوه استفاده کنند.
۵. خانم‌های باردار
بعضی از سازمان‌های معتبر اعلام کرده‌اند که خانم‌های باردار در طول روز می‌توانند ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین دریافت کنند (تقریبا برابر با ۲ فنجان قهوه) تا از این طریق خطر سقط جنین، زایمان زودرس و کم‌وزنی نوزاد هنگام تولد را کاهش دهند. اما یکی از مطالعات سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که هیچ سطح ایمنی از دریافت کافئین در دوران بارداری وجود ندارد. بنابراین خانم‌های باردار باید درباره مصرف قهوه با پزشکشان مشورت کنند.
۶. خانم‌های شیرده
از آنجایی که کافئین هم محرک و هم ادرارآور است، متخصصان می‌گویند که مصرف قهوه می‌تواند با خطر کم‌آبی بدن برای خانم‌های شیرده همراه شود. به همین دلیل هم انجمن بارداری آمریکا (APA) توصیه می‌کند که خانم‌های شیرده تا حد امکان از مصرف قهوه خودداری کنند.
۷. افراد مبتلا به اختلالات خواب
اینکه بعد از یک شب بی‌خوابی از قهوه استفاده کنید، معمولا قابل توجیه به نظر می‌رسد اما تکرار چنین عادتی می‌تواند چرخه‌ای معیوب از خواب ضعیف و خستگی مداوم را به‌وجود بیاورد. حتی اگر به نظرتان نوشیدن قهوه در ساعات عصر و شب به خواب شما آسیب نمی‌رساند اما چنین کاری حتما کیفیت خواب شما را کاهش می‌دهد. پس همیشه بین آخرین وعده نوشیدن قهوه و خواب شبانه حداقل ۶ ساعت فاصله بگذارید. < سلامت >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *