خواندنی

کوچک‌ترین ربات متحرک کنترل ازراه دور

 

محققان دانشگاه نورث وسترن در ایلینوی،کوچکترین ربات متحرک کنترل از راه دور جهان رابا عرض تنها نیم میلیمتر ساخته‌اند.چنین ماشین‌های کوچکی می‌توانندبدون استفاده ازمحورهای هیدرولیک یا برق خم شوند،بپیچند، بخزند،راه بروند، بچرخند و بپرند.

این ربات‌ها با استفاده از مواد آلیاژی با حافظه ساخته می شوند و سپس به شکل دلخواه تغییر شکل پیدا می کنند. گرم کردن این آلیاژها باعث می شود که آنها به شکل اولیه خود برگردند و یک پوشش نازک شیشه‌ای قادر است با حذف گرما آنها را به صورت ارتجاعی به شکل اولیه بازگرداند.
گرما در این مورد توسط یک لیزر اسکن تامین می شد که روی خرچنگ ها گرفته می‌شود تا آلیاژ را گرم کند. از آنجایی که آنها بسیار کوچک هستند، گرما به سرعت پخش می‌شود و میزان پاسخگویی آنها حتی به ۱۰ بار در ثانیه هم می‌رسد. جهت لیزر اسکن، جهت حرکت را تعیین می‌کند.


سپس محققان هندسه‌های مختلف ساخت این ربات‌ها را امتحان کردند، از جمله ساختارهای سه‌پایه برای راه رفتن در آب، ساختارهای مارپیچی برای پرش.
ممکن است این ربات‌های کوچک را برای تعمیر یا مونتاژ سازه‌ها یا به عنوان دستیار جراحی برای باز کردن رگ‌های دچار گرفتگی، توقف خونریزی داخلی یا از بین بردن تومورهای سرطانی، در روش‌های کم تهاجمی، استفاده کرد.


به گفته تیم تحقیقاتی، چون دانش‌آموزان از حرکات خزنده خرچنگ‌های کوچک الهام گرفته و سرگرم شدند ربات‌ها را خرچنگی شکل درست کردند. < 1pezeshk>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *