خواندنی

کشف هورمون چاق‌کننده

 

دانشمندان روی آنزیمی در چربی به نام هیستون دی استیلاز متمرکز شده اند و توانستند آن را در موش‌های چاق با رژیم‌های غذایی پرچرب مهار کنند.

هدف قرار دادن آنزیم هیستون دی استیلاز در سلول‌های چربی باعث کاهش وزن سریع در موش‌های چاق می‌شود. یکی از هورمون‌هایی که بیشتر در تحقیقات چاقی نقش دارند، لپتین است. دانشمندان نشان می‌دهند که چگونه تغییر نحوه واکنش بدن به آن می‌تواند منجر به بهبود سلامت شود. یک مطالعه نشان داده است که چگونه هدف قرار دادن یک آنزیم در سلول‌های چربی، می‌تواند حساسیت به لپتین را تغییر دهد و در نتیجه باعث کاهش وزن سریع در موش‌های چاق شده و سلامت متابولیک کلی را بهبود بخشد.
لپتین هورمونی است که سلول‌های چربی تولید می‌کنند و نقش کلیدی در تنظیم اشتهای ما ایفا می‌کند. با برقراری ارتباط با مغز به ما اطلاع می‌دهد که به اندازه کافی غذا خورده‌ایم؛ بنابراین، افراد چاق مقادیر بیشتری لپتین خواهند داشت. اما ارتباط با مغز در افراد چاق می‌تواند از بین برود و باعث پرخوری و افزایش وزن آن‌ها شود که به عنوان مقاومت به لپتین شناخته می‌شود.
جدیدترین تحقیقات دانشمندان دانشگاه میشیگان روی آنزیمی در چربی به نام هیستون دی استیلاز بود و در عرض چند هفته به کاهش وزن تقریبی ۲۵ درصد منجر شد. این درمان مانند مصرف کمتر غذا باعث کاهش مصرف انرژی نمی‌شود؛ زیرا موش‌ها بهبود‌هایی در سلامت کبد و عدم تحمل گلوکز نشان و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می‌دهند.
یکی از مسائلی که دانشمندان در تلاش برای رسیدگی به آن هستند، سمیتی است که هنگامی رخ می‌دهد که اکثر مهارکننده‌های هیستون دی استیلاز در بدن انسان تجزیه می‌شوند و آن‌ها را برای استفاده در درمان دیابت و چاقی نا امن می‌کند. این تیم اکنون روی نسخه‌هایی کار می‌کند که فاقد این بخش‌های سمی هستند؛ اما همچنان می‌توانند همان اثرات بازدارنده را برابر هیستون دی استیلاز داشته باشند.
دانشمندان در حال بررسی روش‌هایی برای کسب این نتایج در نمونه انسانی هستند، این پژوهش در مجله نچرال متابولیسم منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *