سلامت

چگونه خوب بخوابیم

 

دانشمندان توافق دارند که سطح اضطراب ناشی از بیماری همه گیر کرونا، جنگ، معضلات محیط زیست، و درگیری‌های ذهنی ناشی از افزایش هزینه‌های زندگی از سال ۲۰۲۰ به بعد به وخامت قابل توجه کیفیت خواب منجر شده است.

 

پروفسور راسل فاستر مدیر موسسه خواب و علوم اعصاب دانشگاه آکسفورد فکر می کند که برخی از افرادی که معتقدند خواب آنها بدتر شده است ممکن است در واقع بهتر بخوابند.
این امر به این دلیل است که آنها خواب اضافی زیادی دارند که ناخواسته آن را به دو یا چند بخش در روز تقسیم می کنند. این الگو به عنوان خواب چند فازی شناخته می شود و همان چیزی است که قبل از اختراع الکتریسیته توسط بشر اتفاق می افتاد.
پروفسور فاستر می‌گوید: در طول دوران کرونا، برخی افراد طولانی ‌تر می‌ خوابیدند و دوباره به چرخه خواب چند فازی بازگشته ‌اند. این امر افراد را به شدت مضطرب می کند زیرا آنها این واقعیت را که شب بیدار می مانند بد تفسیر می کنند.
او می افزاید: در واقع، اگر به الگوهای خواب در دوران ماقبل صنعتی شدن جوامع یا در جوامعی که منبع نور الکتریکی ندارند، نگاه کنید، می بینید که الگوی خواب به این شکل است. شما یک دوره خواب آهسته دارید، از خواب بیدار می شوید، با دیگران تعامل می کنید، دوباره به خواب می روید و ممکن است یک دوره دیگر از خواب بیدار شوید و دوباره بخوابید.
پروفسور فاستر می ‌گوید: آیا برای بیدار شدن به ساعت زنگ دار نیاز دارید؟ این امر نشان می دهد که شما به اندازه کافی نخوابیده اید. به گزارش سیناپرس، سؤالات دیگری که باید از خودتان بپرسید عبارتند از: آیا در روزهای تعطیل، زیاد می‌خوابید؟ آیا مدت زیادی طول می‌کشد تا بیدار شوید؟ آیا صبح که از خواب بیدار می‌شوید احساس گیجی می‌کنید؟ آیا وقتی بیدار هستید احساس خواب آلودگی و خستگی می‌کنید؟
آیا در طول روز به چرت زدن نیاز دارید؟ آیا خود را در حال انجام کارهای احمقانه، غیرقابل تأمل و تکانشی می‌بینید؟ آیا برای ادامه فعالیت‌های روزانه خود به نوشیدنی‌های کافئین نیاز دارید؟ اگر به سوالات بالا بله پاسخ می‌دهید، پروفسور فاستر نکاتی را برای خواب شما گوشزد می کند.
۱. باید آرام شوید: یوگا و تمرکز حواس می تواند شما را آرام کرده و اضطراب شما را کاهش دهد. برای بسیاری از زوج‌ ها پایان روز تنها فرصتی است که در مورد مسائل مهم صحبت کنند، اما آنچه در بسیاری از مواقع اتفاق می افتد صحبت در مورد مسائل مالی یا نگرانی در مورد بچه‌ ها است که باعث افزایش اضطراب و بیدار نگه داشتن افراد در شب می‌ شود. پروفسور فاستر می‌ گوید، در خانواده، صحبت در مورد مسائل مالی و مسائل منفی را برنامه‌ ریزی کرده و در زمان خاصی در مورد مسائل سخت صحبت کنیم.
۲. ورزش می تواند استرس را از بین ببرد، به شرطی که خیلی نزدیک به زمان خواب نباشد.
۳. دوش یا حمام آرامش بخش می تواند مفید واقع شود.
۴. قبل از خواب چند صفحه از رمان مورد علاقه خود را بخوانید یا به یک عکس قدیمی نگاه کنید. هر چیزی که بتواند لطافت و شادی اندیشه را ترویج کند، برایتان مفید است.
پروفسور باربارا ساهاکیان از دانشگاه کمبریج معتقد است که هفت ساعت بهترین مدت زمان خواب است. او در این باره می گوید: بی خوابی یک مشکل رو به رشد است و من گمان می کنم که این امر به دلیل استرس مزمن ناشی از نگرانی در مورد محیط زیست، کرونا، جنگ روسیه با اوکراین و افزایش هزینه های زندگی باشد.
او همچنین می ‌گوید: مردم در واقع بهتر از گذشته می ‌خوابند چراکه مطالعات نشان می دهد که ۲۷ درصد از مردان و ۲۲ درصد از زنان ساعت‌های طولانی ‌تری می‌ خوابند و احساس آرامش بیشتری می‌ کنند. او می افزاید: محدوده خواب سالم برای بزرگسالان بین ۶ تا ۱۰ ساعت است و خواب مانند اندازه کفش است که یک سایز برای همه مناسب نبوده و بین افراد متغیر است. < بهداشت نیوز >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *