سلامت

چگونه ازگرمازدگی پیشگیری کنیم

 

این روزها با از راه رسیدن تابستان هوادوباره گرم شده وشایدبرخی ازمردم راه های مقابله باگرما وگرمازدگی را ندانند.دکتر علی کشاورزاستاددانشگاه علوم‌ پزشکی تهران درباره ی راه های پیشگیری ازگرمازدگی توضیحاتی داد

 

دکتر کشاورز استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درباره راهکارهای پیشگیری از گرمازدگی می‌گوید: در شرایطی که در معرض تابش آفتاب هستیم حتما از کلاه استفاده کنیم تا صورتمان محافظت شود و بدن با حداقل لباس پوشیده باشد. همچنین نوشیدن آب فراوان توصیه می‌شود. دکتر کشاورز در مورد فصل گرما و گرمازدگی توضیحاتی داد که می‌خوانید:
چه توصیه‌هایی برای رفت و آمد در هوای گرم و مقابله با گرمازدگی دارید؟
در این فصل باید مایعات فراوان نوشیده شود‏، چون در این هوا زیاد عرق می‌کنیم و آب بدن کم می‌شود. باید به نوعی مایعات بنوشیم که احساس تشنگی نداشته باشیم. احساس تشنگی خطر گرما زدگی را بالاتر می‌برد. استفاده از سبزی خوردن و سالاد بدون سس و میوه‌ها در این آب و هوا توصیه می‌شود‏، چون سبزی خوردن آب فراوانی در خود ذخیره می‌کند و احساس تشنگی را می‌گیرد. در شرایطی که در معرض تابش آفتاب هستیم حتما از کلاه استفاده کنیم تا صورتمان محافظت شود و بدن با حداقل لباس پوشیده باشد. مجددا می گویم که نوشیدن آب فراوان توصیه می شود.

– علایم گرما زدگی چیست؟
علایم به شدت وضعیت بستگی دارد. از علایم ساده‌ای مثل خستگی و کوفتگی تا سرگیجه داریم تا زمانی که بدن بیش از دو درصد وزنش مایعات از دست بدهد. ممکن است حتی تعادل روحی از دست برود و روی آسفالت داغ کفش‌هایش را دربیاورد و با پای برهنه روی زمین داغ بدود. یعنی گرمازدگی می‌تواند تا از دست رفتن تعادل روانی پیش برود. میزان گرمازدگی متفاوت است.

– شغل برخی ایجاب می‌کند مدت بیشتری بیرون از خانه باشند؛ چه توصیه‌ای به این افراد می‌شود؟
حداقل این است که این افراد آب خوردن همراه داشته باشند و مصرف مایعات توصیه می‌شود. من در مورد برخی از آقایان راننده تاکسی و آژانس می‌بینم که در صندوق عقب نوشیدنی و فلاکس دارند تا نوشیدنی خنک داشته باشند و مرتبا مایعات مصرف می‌کنند. در ساعاتی که بیرون از خانه هستیم نوشیدن مایعات در این درجه آب و هوا واجب است.<شفقنا>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *