دین و اخلاق

چه کنیم بانشاط و شادباشیم

 

یکی از راه‌های به دست آوردن احساس شادی و خوشحالی معاشرت با افراد مثبت اندیش، موفق و آینده نگر است. این افراد به شما در زندگی انگیزه می‌دهند.

 

مشکلات و معضلات در جامعه سبب می‌شوند تا شادی و نشاط از انسان‌ها دور شوند. اما انسان با هوش سعی می‌کند در سخت‌ترین شرایط برای خودش یک راه پیدا کند تا از زندگی لذت ببرد و شاد باشد.
یکی از راه‌های به دست آوردن احساس شادی و خوشحالی معاشرت با افراد مثبت اندیش، موفق و آینده نگر است. این افراد به شما در زندگی انگیزه می‌دهند.
همه ما زندگیِ پر نشاط و شیرین را دوست داریم و نسبت به شادکامی و طراوت علاقه فراوان نشان می‌دهیم و از غم و اندوه نفرت داریم. شادی، یکی از نیاز‌های اساسی انسان در زندگی است و عاملی برای رشد و موفقیت آدمی به شمار می‌آید. سرور و نشاط، تأثیر بسزایی در افزایش توانایی و فعالیت سالم دارد و ضرورتی است که به زندگی فرد معنا می‌دهد. رهاورد این صفت، رهایی انسان از فرسودگی خاطر و دوری از پژمردگی گلبرگ‌های وجود بوده که در پرتو آن آرامش فراهم می‌شود.
زمینه‌ها و بستر‌هایی هستند که انسان برای خودشان فراهم می‌سازند که شاد باشند یا غمگین بمانند. هر یک از ما می‌توانیم شرایطی را برای خودمان فراهم سازیم تا شاد زیستن را یاد بگیریم.

* توکل و ایمان به خداوند
توکل بر خداوند، آدمی را به منبع قدرتی بی پایان پیوند می‌دهد و خود، یکی از عوامل پدید آورنده آرامش و شادی در قلب انسان است. توکل؛ یعنی واگذاری امور خود به مالک خویش و اعتماد به وکالت او و مالک شخص، کسی است که بر مصالح او، مقتدر باشد و خداوند، این گونه است. رسیدن به این نوع دل بستگی به پروردگار، نشانه کمال معرفت است؛ زیرا انسان، هر اندازه خدا را بهتر بشناسد و از قدرت و رحمت و حکمت او زیادتر آگاه شود، دل بستگی او به آن قدرت و ذات بی همتا زیاد می‌شود.

* نوع نگرش خود را مثبت کنیم
جهان بازتابی از خود ماست: وقتی برای خودمان احترام قائل باشیم، برای دیگران هم احترام قائل هستیم. وقتی با افکار مثبت به همه نگاه کنیم، راهی برای نفوذ غم و اندوه بی مورد باقی نمی‌گذاریم. یک راه دیگر شاد زیستن، آن است که همیشه از خود به خوبی یاد کنیم و از کلمات و صفات خوب و زیبا برای خودمان استفاده کنیم. اگر مثبت باشید، تصویر جالب و دلنشینی از دنیای اطراف خود خواهید داشت و همه چیز برای شما نشاط آفرین خواهد شد.
دنیا با انسان معامله متقابل می‌کند اگر بخندید به روی شما می‌خندد و اگر چین بر ابرو اندازید، او هم مقابل شما ابرو در هم می‌کشد. اگر مهربان و صمیمی باشید، در اطراف خود مردمی را می‌بینید که همه شما را دوست می‌دارند و گنجینه دل‌ها را به رویتان باز می‌کنند.

* ناامیدی را نابود کنید
هیچ‌وقت از خوشحال بودن ناامید نشوید. هرچه هم زندگی سخت شود، باز هم یک موهبت باارزش است. حتی وقتی که زندگی سخت می‌شود، با خوشحالی فقط به اندازه‌ی انتخاب خودتان فاصله دارید، انتخابی برای شاد بودن. همیشه لبخند بزنید و بدانید که شما استاد شادی و خوشحالی هستید.
نکته: زندگی پُر از قطع و وصل ها، شادی و رنج ها، نشاط و غم ها، امید و شکست‌ها و… است در جهانی که ما زندگی می‌کنیم، شادی و رنج با یکدیگر آمیخته است. زندگی نمی‌تواند سراسر با شادی و سرور همراه باشد، ناملایمات در عرصه زندگی، امری گریزناپذیر می‌باشد.

* با افراد ناامید و مایوس معاشرت نکنید
یکی از راه‌های به دست آوردن احساس شادی و خوشحالی معاشرت با افراد مثبت اندیش، موفق و آینده نگر است. این افراد به شما در زندگی انگیزه می‌دهند و با همنشینی و معاشرت با آن‌ها احساس خوب و مثبتی به زندگی پیدا می‌کنید. اما همنشینی با افراد مایوس و ناامید، احساس غم و اندوه به شما می‌دهند و آینده را برای شما تیره و تار نشان می‌دهند.

* برای زندگی خود هدف داشته باشید
نداشتن یک هدف و برنامه خوب سبب پژمردگی روحی شما می‌شود و شادی را دور می‌کند. برای داشتن یک زندگی رضایت بخش، باید هدف زندگی تان را بیابید و با صداقت تمام آن را دنبال کنید. ببینید چه چیز‌هایی برای شما مهم است و جرات پیگیری از آن‌ها را برای خود فراهم سازید برنامه خود را به گونه‌ای پی ریزی کنید که شادی و طراوت در او بسیار باشد.

* خلاصه مطلب
عوامل معنوی، چون تلاوت قرآن، دعا، نماز، تفکر در آفریده‌های خداوند، ایمان، صدقه دادن و پرهیز از گناه، از جمله عواملی اند که زمینه هاى روانى و روحى شادى را فراهم مىآورند و عواملى چون، تغذیه مناسب، ورزش، بوى خوش، خودآرایى، پوشیدن لباس هاى روشن، پیاده روى و نگاه کردن به طبیعت از آن دست عواملى اند که زمینه هاى مادى و جسمانى نشاط را فراهم مى آورند؛ هر چند که پس از برخوردارى از نشاط جسمانى، شادى روحى نیز نصیب انسان مى شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *