خانه داری

پاک کردن لکه آبنبات از روی فرش

 

تمیز نگه داشتن فرش دشوار است اما با دانستن چند نکته کلیدی به راحتی می توانید در صورت ایجاد هرگونه لکه بر روی فرش، به راحتی آن را تمیز کنید. آب نبات یکی از آزاردهنده ترین و معمول ترین لکه های فرش است که به خصوص در خانه های با کودکان کوچک دیده می شود.

پاک نکردن سریع این لکه از روی فرش، می تواند موجب جذب حشرات مختلف مثل سوسک یا مورچه ها شود. همچنین تمیز نکردن سریع این لکه می تواند منجر به ایجاد لکه های دائمی در فرش شما شود.
برای تمیز کردن لکه آبنبات مراحل زیر را دنبال کنید:
. تکه های آب نبات روی فرش را بردارید
ابتدا با برداشتن تکه های آبنبات از روی فرش شروع کنید. سعی کنید به کمک یک کاردک یا کناره های یک قاشق یا حتی لبه های کند یک چاقوی کره خوری، تا حد ممکن آبنبات اضافی را از فرش پاک کنید.
اگر آبنبات بیش از حد سفت است، می توانید ابتدا به کمک یک دستمال آغشته به آب سرد، آن را کمی شل کرده و سپس مقدار اضافی آن را بردارید.
دقت کنید که این مرحله را به دقت انجام دهید و تا حد ممکن آبنبات اضافی را از روی فرش بلند کنید. هر چه مقدار آبنبات کمتری بر روی فرش باقی بماند، راحت تر تمیز خواهد شد.
برای از بین بردن لکه های آب نبات کاراملی نیز می توانید از الکل مالشی (ایزوپروپیل الکل) استفاده کنید. برای این منظور یک پد یا دستمال یا یک اسفنج را بردارید و به الکل آغشته کنید. دستمال را روی لکه آبنبات بزنید و سعی کنید تا لکه را پاک کنید. توجه کنید که از مالش دادن لکه خودداری کنید تا الیاف فرش آسیب نبیند و آبنبات به عمق الیاف نفوذ نکند.
.لکه آب نبات را با این محلول خانگی پاک کنید
یک چهارم قاشق چای خوری مایع دستشویی را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید. مخلوط تهیه شده را درون یک ظرف بزرگ بریزید و با یک دستمال روی لکه بمالید. دقت کنید که تمیز کردن لکه را از قسمت های لبه خارجی آن به سمت مرکز لکه دنبال کنید. با این کار از پخش شدن بیشتر لکه جلوگیری خواهید کرد.
همچنین به یاد داشته باشید که از دستمالی سفید و تمیز استفاده کنید. دستمال های رنگی ممکن است با رنگ دادن به فرش، کار شما را خراب تر کنند.
فرآیند پاک کردن لکه با این محلول خانگی را تا جایی تکرار کنید که لکه به طور کامل پاک شود و با پاک کردن لکه دستمال تمیز بماند.
.فرش را بشویید
پس از اینکه لکه به طور کامل از فرش پاک شد، نوبت به شستن محل لکه می رسد. برای این منظور یک بطری اسپری را با آب سرد پر کنید و بر روی لکه آبنبات فرش اسپری کنید. سپس به کمک یک دستمال تمیز محل را به خوبی آبکشی کنید تا مایع و آبنبات به طور کامل خارج شود.
همچنین اگر بطری اسپری ندارید، آب سرد را درون یک کاسه یا تشت بریزید و با یک دستمال مرطوب شده، لکه را تمیز کنید.
.محل لکه را خشک کنید
یک پارچه خشک یا یک حوله تمیز بردارید و محل تمیز شده را خشک کنید. خشک کردن مهم ترین اقدام شما پس از تمیز کردن لکه فرش است. فراموش نکنید که اگر فرش را پس از تمیز کردن لکه خشک نکنید، احتمال پوسیدگی و یا کپک زدن فرش وجود دارد.
می توانید یک یا چند دستمال و یک پلاستیک را روی محل قرار داده و سپس یک جسم سنگین مثل کتاب بر روی آن بگذارید. همچنین تا خشک شدن کامل فرش، روی آن راه نروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *