خانه داری

نکته های خانه داری(۲)

دانستن نکات خانه داری به شما کمک می‌کند که باسلیقه باشید و به عنوان یک بانو، منزل را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید پس با قسمت دوم نکته های جالب خانه داری همراه ما باشید:

 

>> استفاده کردن از دستکش ظرفشویی خیس جهت تمیز کردن مو و پرز :

این روش بسیار راحت و بدون هزینه است که می توانید دستکش تمیز و خیس را روی چیزهایی مثل کاناپه و پرده ها و یا حتی لباس ها بکشید و آنها را تمیز کنید.

 

>> استفاده از دمپایی لاستیکی یا پلاستیکی برای تمیز کزدن مو و پرز:

حتی به جای استفاده از دستکش خیس میتوانید از یک دمپایی لاستیکی تمیز برای تمیز کردن  مو و پرز  استفاده کنید.

 

>> استفاده از فیلتر قهوه جهت تمیز کردن راحت و عالی شیشه و آینه:

بدون استفاده از مواد شوینده و شیمیایی، می توانید به راحتی شیشه ها و آینه ها را فقط با یک جاروب و یک صافی قهوه تمیز کنید.

 

>> استفاده از جوراب برای کشیده نشدن وسایل کوچک به داخل جاروبرقی :

میتوانید با بستن جوراب بر سر لوله جارو برقی از کشیده شدن پول و اشیا کوچک با ارزش به درون جارو برقی جلوگیری کنید.

 

>> تمیر کردن راحت ماکروویو با یک فنجان آب و آب لیمو:

مشکل اصلی استفاده از مایکروویو کثیف شدن آن بوده که با انفجارهای غذایی که داخلش اتفاق می افتد به شدت آلوده می شود. اما این مسئله یک راهکار ساده دارد که می توان در یک چشم به هم زدن آن را به طور کامل با یک فنجان آب و عصاره نصف یک لیمو تمیز کرد. برای این کار کافی است مخلوط آب و عصاره لیمو را به مدت پنج دقیقه در مایکروویو گذاشته تا بخار شود، بعد از آن، داخل مایکروویو به راحتی قابل پاک شدن است.

 

>> استرلیزه کردن  و از بین بردن آلودگی اسفنج های ظرفشویی با مایکروویو:

اسفنج های ظرفشویی می تواند منبع بزرگی از باکتری و آلودگی باشدکه دلیل آن باقی ماندن مواد غذایی در ساختار آنهاست، می توان با قرار دادن آنها در مایکرو برای دو دقیقه در دمای بالا این آلودگی ها را از بین برد.

 

>> آماده کردن یک ماده تمیز کننده قوی برای کل منزل:

با مخلوط چهار قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک لیتر آب گرم می توانید یک ماده تمیز کننده ارزان و غیر شیمیایی درست کنید و با آن سطوح، کف و هر جای دیگری را تمیز کرده و نظافت منزل را سریع انجام دهید.

 

>> استفاده از سرکه در تمیز کردن راحت و سریع  سر دوش  حمام:

یکی از مواد تمیز کننده بسیار مفید و غیر شیمیایی سرکه است. شما می توانید با قرار دادن سردوش حمام در مخلوطی از آب جوش و سرکه ، آن را به راحتی تمیز و گرفتگی روزنه های آن را برطرف کنید.

 

>> از بین بردن لکه و اثر انگشت از روی استیل با استفاده از روغن بچه:

برای تمیز کردن هر وسیله ساخته شده از استیل ضد زنگ می توانید از یک تکه پارچه آغشته با روغن بچه استفاده کنید و تمامی لکه ها را پاک کنید.

 

>> استفاده از مسواک در نظافت منزل:

از مسواک های کهنه غیر قابل استفاده می توان به عنوان برس های کوچک در نظافت جاهای مختلف خانه که جارو برقی به آنها دسترسی ندارد استفاده کرد. فقط قبل از استفاده، آن را در آب جوش بگذارید تا بار میکروبی آن از بین برود.

 

>> بهترین نکات نظافت منزل، استفاده مواد معطر برای رهایی از بوی بد سطل زباله :

همیشه بوی بد سطل زباله موجب آزار می شود به خصوص در زمان خالی کردن آن. شما می توانید با قرار دادن مواد معطر ورقه های خشک کن لباس و یا مواد دیگر در سطل زباله به همراه یک کیسه، تا حد زیادی مانع از بوی بد سطل شوید.

 

>> درمان بوی بد کفش با استفاده از جوش شیرین:

واقعا جوش شیرین یک ماده­ فوق العاده در امور نظافت است. در اینجا هم ، می توان با ریختن مقداری جوش شیرین درون کفش، خیلی راحت از شر بوی بد آن راحت شوید.

 

>> پاک کردن اثر ماژیک بر روی سطوح چوبی با خمیر دندان :

خمیر دندان یک ماده شویند قوی است که خیلی ها مطلع نیستند، که میتوان با آن اثر ماژیک بر روی سوح چوبی را به راحتی پاک کرد. در کل برای خیلی از لکه ها جوابگو است.

 

>> تمیز کردن برس مو با آب و یک ماده شوینده:

باقی ماندن مواد شیمیایی مثل ژل مو، تافت مو و … روی برس مو، می توانند برای موی سر بسیار مضر باشد که باید برس را مرتب با آب و یک ماده شوینده شست.

 

>> راحت شدن از  بوهایی که دوست ندارید:

وقتی بوهای خاصی مثل بوی بعضی غذاها را دوست ندارید می توانید با آماده کردن مخلوطی از سرکه سفید و آب و اسپری کردن آن در محیط خانه، یک عطر طبیعی ایجاد کنید و بوهای ازار دهنده را دیگر احساس نکنید. این راهکاربرای افراد دارای آلرژی هم بسیار مناسب است.

 

>> رفع گرفتگی لوله با جوش شیرین و سرکه :

بدین منظور، به یک نسبت مخلوط جوش شیرین و سرکه را درون آن ریخته و با یک پارچه مرطوب مجرای لوله را بپوشانید و بعد از گذشت پنج دقیقه مقداری آب گرم بریزید تا گرفتگی رفع شود.

 

>> استفاده از خمیردندان در تمیز کردن کفش های سفید :

حتماً قدرت خمیر دندان در تمیز کردن لکه ها را شنیدید، در کاربردی دیگر می توان از آنها در تمیز کردن کفش های سفید اسپورت که سریع کدر و کثیف می شوند، استفاده کرد؛ با مالیدن خمیر دندان بر روی این نوع کفش ها آنها مثل روز اول درخشان می شوند.

 

>> استفاده از مایع دستشویی در تمیز کردن قفسه های آشپزخانه:

کثیف شدن قفسه های آشپزخانه ، موردی است که بدلیل مواد غذایی مختلف و چرب زیاد پیش می آید، که می توان آنها را به راحتی با کمی مایع دستشویی یا ظرفشویی و آب گرم تمیز کرد.

 

>> استفاده از لیمو در پاک و تمیز کردن تخته خرد کن:

تخته خرد کن کاربرد و استفاده زیادی در خانه داشته، از خرد کردن سبزیجات تا گوشت و مرغ  و ماهی، به همین دلیل زود آلوده و کثیف می شوند. برای تمیز کردن راحت آن می توانید از لیمو استفاده کنید حتی با اضافه کردن جوش شیرین می توانید قدرت آن را بیشتر کنید.

 

>> استفاده از خمیر دندان در جلا دادن به نقره جات:

برای جلا دادن سریع به زیورآلات و وسایل مختلف از جنس نقره، می توانید با مالیدن مخلوط خمیر دندان و آب بر روی آنها ، این کار را خیلی راحت انجام دهید. البته باید مدتی روی آنها بماند سپس با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *