خانواده

زنان در روزهای تعطیل استرس کمتری دارند

 

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد زنان در روزهای تعطیل و آخر هفته دارای استرس کمتری هستند. در واقع پس از یک هفته کار طاقت فرسا در مدرسه یا خانه، اکثر مردم منتظر یک آخر هفته بدون استرس هستند.

«پیام شادی» – تیمی‌ از پژوهشگران دانشگاه بینگهمتون، در مطالعات جدید خود دریافتند زنان در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها استرس کمتری را تجربه می‌کنند و این موضوع می‌تواند به بهبود خلق و خوی منفی و اختلالات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی کمک کند.
دکتر لینا بیگداچ، استادیار مطالعات سلامت و تندرستی، در این رابطه گفت: این موضوع بسیار مهم محسوب می‌شود زیرا مشخص است که زنان در مقایسه با مردان دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به ناراحتی‌های روانی مانند اضطراب و افسردگی هستند.
استادیار مطالعات سلامت و تندرستی افزود: به طور کلی زنان تمایل دارند چندین مسئولیت و کار را همزمان انجام دهند زیرا مغز آنها قادر به انجام این کار است، اما بدیهی است که این امر به ناراحتی روانی آنها می‌افزاید. بنابراین، دانستن اینکه استراحت‌های مکرر ممکن است سلامت روانی آن‌ها را بهبود بخشد، ممکن است نیاز به استفاده از داروها را از بین ببرد.
بیگداچ افزود: در این میان عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند منجر به ناراحتی روانی شود. مطالعات پیشین تیم مطالعاتی دکتر بیگداچ نشان داد که انتخاب‌های غذایی، روز کاری یا تعطیل هفته و آمادگی جسمانی فرد بر فعالیت هورمون استرس کورتیزول تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه، پژوهشگران شرایط ۴۸ دانشجوی کالج را دنبال کردند.
وی ادامه داد: با توجه به تعطیلی روزهای یکشنبه در کشورهای غربی، محققان دریافتند روز چهارشنبه روز اوج احساس منفی و خلق و خوی بد است. بررسی این تیم مطالعاتی نشان داد این احساسات زمانی که فرد وقت بیشتری برای خود داشت مانند روزهای آخر هفته، از بین می‌رفتند.
بیگداچ گفت: نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که یک استراحت کوتاه ممکن است برای افرادی که دچار بحران سلامت روان هستند معجزه کند. دکتر بیگداچ خاطرنشان می‌کند که استراحت می‌تواند به مدیریت استرس کمک کند و به طور بالقوه از ناراحتی‌های روانی آینده جلوگیری کند.
وی در این رابطه می‌گوید: من خودم، به عنوان زنی که مسئولیت‌های زیادی را بر عهده دارد، می‌دانم استراحت‌های دوره ای و تفویض وظایف یا ایجاد اولویت‌ها گاهی اوقات کمک می‌کند تا شرایط بهتری داشته باشم.
شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله International Journal of Environmental Research and Public Health منتشر شده است.< برنا>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *