اخبار

ریه های خود را پاکسازی کنید

 

تکنیک های پاکسازی ریه برای افرادی که سیگار میکشند، افرادی که به طور منظم در معرض آلودگی هوا قرار میگیرند و افرادی که دارای بیماری های مزمنی هستند که بر سیستم تنفسی تأثیرگذار است (مانند آسم، بیماری انسدادی مزمن ریه و فیبروز کیستیک) مفید است.

 

تنفس در هوای آلوده، دود سیگار و سایر سموم میتواند به ریه ها آسیب برساند و حتی باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. حفظ سلامت ریه ها برای حفظ سلامت کل بدن ضروری است.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بودن در معرض آلودگی هوا سالانه منجر به مرگ چهار و نیم میلیون نفر در سراسر جهان میشود. استعمال سیگار نیز عامل مرگ یک نفر از هر پنج نفر در ایالات متحده است.
در این مطلب به سه روش طبیعی میپردازیم که افراد میتوانند برای پاکسازی ریه های خود از آنها استفاده کنند.

مصرف چای سبز
چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های بسیاری است که به کاهش التهاب ریه کمک میکنند. این ترکیبات حتی قادرند از بافت ریه در برابر اثرات مضر استنشاق دود محافظت کنند.
مطالعه ای که در کشور کره بر روی بیش از هزار بزرگسال صورت گرفت، نشان داد ریه افرادی که روزانه حداقل دو فنجان چای سبز می نوشند، نسبت به کسانی که این نوشیدنی را مصرف نمی کنند، عملکرد بهتری دارد.

 

 

 

بخار درمانی
بخار درمانی یا بخور گرفتن برای باز کردن مجرای تنفسی و بهبود عملکرد ریه در تخلیه مخاط مفید است.
مبتلایان به بیماریهای ریوی در هوای سرد و خشک دچار علائم شدیدتری میشوند؛ اما بخار گرم و رطوبت برعکس عمل میکند و باعث بهبود تنفس و شل شدن مخاط داخل مجاری تنفسی و ریه ها میشود. از این رو استنشاق بخار آب میتواند موجب تسکین فوری شده و به افراد برای داشتن تنفس راحت تر کمک کند.

ورزش
ورزش منظم موجب بهبود سلامت جسم و روح افراد میشود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها از جمله سکته مغزی و ناراحتی های قلبی را کاهش میدهد. ورزش، عضلات را به فعالیت بیشتر وا میدارد؛ این افزایش فعالیت باعث افزایش تنفس بدن شده و در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات وارد میشود. ورزش کردن گردش خون را بهبود می بخشد و بدن را در دفع دی اکسید کربن اضافه ای که به علت ورزش تولید شده، یاری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *