خانواده

راهکار‌های لذت بردن از لحظات

 

با استفاده از تکنیک ذهن آگاه و درگیر کردن حواس پنج گانه از لحظه هایمان لذت ببریم.

 

شبنم مقتدی، روانشناس گفت: ایام نوروز شروع خوبی است برای پیاده روی به خصوص در دامن طبیعت، زیرا در کاهش استرس و افزایش نشاط موثر است. با استفاده از تکنیک ذهن آگاهی (mindfulness) به خصوص با آموزش آن توسط درمانگر می‌توان پرورش داد که با درگیر کردن حواس پنجگانه در طبیعت و لذت بردن از لحظه لحظه بودن در آنجا ذهن پرورش یابد؛ مثلا توجه به رنگ درختان و صدا‌های زیبایی که در طبیعت طنین انداز است.
مقتدری گفت: وقتی ذهن در اثر تمرین‌های ذهن آگاهی پرورش یابد که بیش از پرداختن به رویداد‌های ناگوار گذشته یا تفکر در مورد آینده در لحظه حال سپری کند استرس می‌تواند کاهش پیدا کند و هر فردی می‌تواند از لحظات زندگی لذت بیشتری ببرد و این بودن در لحظه حال با آگاهی و انتخاب صورت می‌گیرد نه انکار و فرار از افکار نا خوشایند، این تکنیک در پذیرش در غم‌ها و شادی همراه هم موثر باشد.
به گفته این روانشناس وقتی در کنار خانواده و عزیزان خود هستیم و فکر ما در آن لحظه نباشد و به رویداد‌های گذشته و دغدغه آینده بپردازد، لذت بودن در آن لحظه را از دست می‌دهیم.
مقتدری گفت: لذت بردن از داشته‌ها وبودن کنار پدر، مادر، همسر فرزندان، اعضای خانواده، دوستان بستگان که فرصت دیدار مجدد آن‌ها بعد از محدودیت‌های کرونا در این ایام مجدد به دست آمده است را می‌تواند افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *