خانواده

راهکارمهم کاهش شب ادراری کودکان

 

پزشک فوق تخصص کلیه کودکان مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین با بیان اینکه شب ادراری در دختران و پسران تا سن پنج سالگی طبیعی است،گفت: افزایش اعتماد به نفس در کودک، راهکار مهم کاهش شب ادراری است.

«پیام شادی» – مهم‌ترین هدف درمانی در شب ادراری کودکان، اجتناب از کاهش اعتماد به نفس کودک یا بروز مشکلات رفتاری است. در شب ادراری کودکان، به والدین توصیه می‌شود از تنبیه کودک پرهیز کنند، زیرا این کار باعث افزایش دفعات شب ادراری و کاهش بیشتر اعتماد به نفس کودک خواهد شد.
دکتر بنفشه آراد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با گفتن این مطالب، اظهار کرد: کودک در دو تا چهار سالگی، آماده یادگیری کنترل ادرار و مدفوع می‌شود. در این زمان کودک از پُر شدن مثانه آگاهی پیدا می‌کند و رشد مثانه و تکامل عصبی کودک به حدی می‌رسد که توانایی کنترل ادرار را پیدا می‌کند. علاوه بر عوامل فوق، تشویق کودک به خشک بودن در این سن، باعث کنترل ارادی ادرار خواهد شد. البته دختران، کنترل ادرار را زودتر از پسران به دست می‌آورند.
دکتر آراد بیان کرد: در کودکی که شب ادراری دارد، علل مختلفی مانند تولید بیشتر ادرار، حجم کمتر مثانه، اختلالات خواب، استرس‌های روانی و زمینه فامیلی مطرح است. کودکی که یکی از والدینش یا هر دو، شب ادراری داشته‌اند، امکان بیشتری برای شب ادراری خواهد داشت. کودکی که خواب سنگین‌تری دارد یا اختلالات خواب (مانند خُرخُر) دارد، ممکن است شب ادراری پیدا کند. استرس‌های روانی، در بروز شب ادراری کودک اهمیت دارند. حوادثی مانند اتفاقات مدرسه، طلاق والدین و مهاجرت مسکن می‌تواند سبب بروز شب ادراری در کودک شوند.
پزشک فوق تخصص کلیه کودکان مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین، درباره مشکلات شب ادراری در کودکان اظهار کرد: شب ادراری در دختران و پسران تا پنج سالگی، طبیعی است. وی در مورد اینکه این مشکل، در چه سنی، برطرف می‌شود؛ عنوان کرد: کودکی که شب ادراری دارد با گذشت هر سال ۱۵ درصد احتمال بهبودی خواهد داشت، بنابراین با افزایش سن کودک، شب ادراری کمتر خواهد شد و در ۱۰ سالگی سه درصد پسران و دو درصد دختران، شب ادراری خواهند داشت.
وی اضافه کرد که تا ۱۸ سالگی، تنها یک درصد احتمال شب ادراری در افراد وجود دارد.
این استاد دانشگاه، شب ادراری در کودکان را نیازمند بررسی دانست و گفت: کودکی که شب ادراری دارد، ممکن است هیچ گاه اختیار ادرار شبانه را به دست نیاورد و از طرف دیگر بعضی از کودکان در مدت زمانی، اختیار ادرار شبانه را به دست آورده‌اند، ولی پس از مدتی مجدداً شب ادراری پیدا کرده‌اند.
وی ادامه داد: در هر دو گروه، پزشک بر اساس نکاتی که از والدین می پرسد و یافته هایی که در معاینه به دست می آورد، بررسی هایی را برای کنترل شب ادراری کودک توصیه می کند.
دکتر آراد با تأکید به اینکه کودکی که مدتی شب ها خشک بوده و مجدداً دچار شب ادراری شده است، حتماً نیاز به بررسی های دقیق خواهد داشت، اضافه کرد: بررسی‌های لازم در کودک بر اساس وجود علایمی مانند: خیس کردن روزانه، تکرار ادرار، یبوست، پُرنوشی و پُر ادراری، علایمی دال بر بیماری‌هایی خاص یا مصرف برخی داروها، آزمایش ادرار یا خون و سونوگرافی کلیه‌ها یا نوار مثانه متفاوت خواهد بود.
وی افزود که تجویز داروهای شب ادراری نیز بر اساس علایم و نتایج بررسی‌های انجام شده، خواهد بود.<روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قزوین>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *