سلامت

دلایل گرفتگی گوش

 

ممکن است گوش شما در عرض چند ساعت یا چند روز خود به خود رفع انسداد شود. همانطور که گرفتگی گوش را درمان می‌کنید، شناسایی علل احتمالی انسداد نیز مفید است.

 

* انسداد شیپور استاش
انسداد شیپور استاش یکی از دلایل احتمالی گرفتگی گوش است. شیپور استاش گوش میانی را به گلو متصل می‌کند. مایع و مخاط از طریق این لوله از گوش به پشت گلو جریان می‌یابد، جایی که بلعیده می‌شود.
اما گاهی اوقات مایع و مخاط به جای سرازیر شدن در گلو در گوش میانی گیر می‌کند و گوش را مسدود می‌کند. این انسداد معمولاً با عفونتی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا سینوزیت همراه است. رینیت آلرژیک همچنین می‌تواند باعث انسداد شیپور استاش شود.
سایر علائم انسداد ناشی از عفونت یا آلرژی عبارتند از:
– آبریزش بینی- سرفه کردن- عطسه کردن- گلو درد
شنا همچنین می‌تواند باعث عفونت گوش شود. زمانی اتفاق می‌افتد که آب بعد از شنا در گوش باقی بماند. این محیط مرطوب که به گوش شناگر معروف است، رشد باکتری یا قارچ را تشویق می‌کند.
علائم عفونت گوش عبارتند از:
– گوش درد- سرخی- تخلیه سیال- تب- ارتفاع بالا
برخی از افراد هنگام غواصی، رانندگی در کوه یا پرواز در هواپیما دچار گرفتگی موقت گوش می‌شوند. تغییر سریع فشار هوا در خارج از بدن باعث این انسداد می‌شود.
شیپور استاش مسئول یکسان کردن فشار در گوش میانی است. اما در ارتفاعات بالاتر، همیشه نمی‌تواند فشار را به درستی یکسان کند.
در نتیجه تغییر فشار هوا در گوش احساس می‌شود. گرفتگی گوش گاهی تنها عارضه جانبی تغییر ارتفاع است. اگر به بیماری ارتفاع بالا مبتلا شوید، ممکن است سردرد، حالت تهوع یا تنگی نفس نیز داشته باشید.
* جرم گوش
جرم گوش با تمیز کردن مجرای گوش و جلوگیری از ورود مواد زائد به داخل گوش از گوش محافظت می‌کند. موم معمولاً نرم است، اما می‌تواند سفت شود و باعث انسداد گوش شود. وقتی جرم گوش باعث گرفتگی گوش می‌شود، علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
– گوش درد- صدای زنگ در گوش- سرگیجه
گاهی اوقات استفاده از سواب پنبه‌ای برای تمیز کردن داخل گوش باعث ایجاد این انسدادها می‌شود. سواب‌های پنبه‌ای را نباید داخل گوش قرار داد. این روش تمیز کردن می‌تواند جرم گوش را بیشتر به داخل گوش فشار دهد.
* نوروم آکوستیک
نوروم آکوستیک یک رشد خوش‌خیم است که روی عصب جمجمه‌ای که از گوش داخلی به مغز منتهی می‌شود ایجاد می‌شود.
این تومورها معمولاً کم رشد و کوچک هستند. با این حال، با بزرگتر شدن آنها، می‌توانند به اعصاب گوش داخلی فشار وارد کنند. می‌تواند باعث گرفتگی گوش، کاهش شنوایی و زنگ زدن در گوش شود. < سلامت>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *