اخبار

در خانه تکانی ازترکیب این شوینده ها استفاده نکنید

 

یک فوق تخصص ریه درباره ترکیب مواد سفیدکننده و جرم‌گیر برای پاکیزگی سطوح هشدار داد و گفت: این ترکیب سمی و خطرناک می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برای ریه‌ها به همراه داشته باشد.

 

دکتر سید وحید جاسمی با اشاره به شروع خانه تکانی در روزهای پایانی سال گفت: در این روزها معمولا استفاده از مواد سفید کننده و انواع شوینده‌ها افزایش می‌یابد که برخی از این مواد می‌توانند با عوارضی برای دستگاه تنفسی همراه باشند.
وی با بیان اینکه استفاده بیش از حد از مواد سفید کننده برای دستگاه تنفس آسیب‌رسان است، گفت: مواد سفید کننده حاوی گاز کلر هستند که می‌تواند موجب التهاب ریه‌ها شود.
این فوق تخصص ریه افزود: استفاده از این مواد به‌ویژه در محیط‌های بسته و در طولانی مدت با عوارض بسیاری برای دستگاه تنفس همراه خواهد بود، اما خطرناک‌تر از این مواد، ترکیب آنها با جرم‌گیر است که موجب تولید گاز کلرین می‌شود که برای ریه‌ها بسیار آسیب‌رسان است.
وی افزود: این گاز موجب التهاب شدید در برونش (راه‌های تنفسی) می‌شود و اگر افراد در محیط‌های بسته باشند می‌تواند عوارضی به جای بگذارد که تا مدت‌ها سیستم تنفسی فرد را درگیر کند.
جاسمی خاطرنشان کرد: اگر حجم این مواد زیاد بوده و فرد در محیط بسته باشد، گاز کلرین ناشی از این ترکیب عوارضی روی ریه به جای می‌گذارد که عملا جبران‌ناپذیر است و فرد برای همیشه درگیر مشکلات تنفسی خواهد شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن تاکید بر خودداری از مصرف این ترکیبات خطرناک، گفت: توصیه می‌شود حتی افراد هنگام استفاده از مواد سفید کننده به تنهایی، حتما از این مواد در محیط‌های باز استفاده کرده و چنانچه آن را در محیط بسته به کار می‌برند، خودشان در محیط نمانند.
جاسمی افزود: استفاده از ماسک هنگام استفاده از این مواد توصیه می‌شود، اما انجام این کار به تنهایی کافی نیست و این مواد حتی با وجود ماسک هم آسیب‌رسانی خود را بر دستگاه تنفسی خواهد داشت.
به نقل از ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *