تغذیه

درمان خانگی دل درد و نفخ معده

 

علائم التهاب معده شامل دردشکم و نفخ شدیداست.با تغییر عادت‌های غذایی درکنار برخی از درمان‌های خانگی ساده،می‌توانداستفاده ازداروها راکاهش داده والتهاب معده را از بین برد.

«پیام شادی» – معده با استرس بیش از حد، مصرف اشتباه مواد غذایی، مشکلات گوارشی، یبوست و … دچار التهاب می‌شود. علائم التهاب معده شامل درد شکم و نفخ شدید است. با تغییر عادت‌های غذایی در کنار برخی از درمان‌های خانگی ساده، می‌تواند استفاده از داروها را کاهش داده و التهاب معده را از بین برد.

* رازیانه
دانه‌های رازیانه به شکسته شدن و تجزیه غذا در معده کمک کرده و سرعت هضم را افزایش داده و نفخ را مهار می‌کند. طعم رازیانه مشابه طعم شیرین بیان بوده با این تفاوت که از آن خوش طعم‌تر است.
* نعناع
نعناع همواره یکی از بهترین گیاهان برای جلوگیری از نفخ است که به شکسته شدن غذاها در معده شما کمک کرده، حالت تهوع را از بین برده و نفخ را کاهش می‌دهد. این گیاه همچنین مزاج را تقویت کرده که این امر می‌تواند ترشح آنزیم‌های هضمی را تحریک کند.
* بابونه
نوشیدن دم کرده بابونه شب‌ها قبل از خواب، بعد از شام یا هر زمان دیگری در طول روز و مخصوصا هنگام استرس، بسیار سودمند است. استرس، هضم غذاها را متوقف کرده و نفخ را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث حالت تهوع شود.
* آنتی اکسیدان‌ها
مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان به مبارزه با التهاب شکم می‌روند و تحقیقات نشان داده مصرف روزانه ۲ تا ۴ وعده آنتی اکسیدان موجود در زغال اخته، سیب، پیاز، سیر، کرفس و … منجر به از بین رفتن علائم نفخ نیز خواهد شد.
* فیبر کافی
یک رژیم غذایی غنی از فیبر به هضم موثرتر مواد غذایی و کاهش التهاب معده کمک می‌کند. سبزی‌ها و میوه‌ها، غلات کامل، آرد کامل و برنج قهوه‌ای غنی از فیبر هستند.
* میخک
میخک ترشح مایع گوارشی را تحریک کرده و این امر به حرکت غذا در طول لوله گوارش و تجزیه مواد غذایی دیر هضم مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها و نشاسته کمک می‌کند.
نوشیدن ۲۰ قطره از عصاره میخک همراه با نیم لیوان آب، هر روز صبح با معده خالی یک راه موثر برای مبارزه با نفخ شکم و از بردن التهاب معده است.
* آب لیمو
لیمو دارای خواص قلیایی است و این یعنی مصرف لیمو می‌تواند اسید معده را خنثی کند. اسید معده خود آغازگر بسیاری از مشکلات گوارشی است.
نوشیدن یک لیوان آب همراه با آب لیمو با معده خالی و در اوایل صبح برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.
* دارچین
دارچین به عنوان ادویه‌ای برای کاهش قندخون بالا شناخته شده، این ادویه همچنین برای سرعت دادن به هضم، تجزیه مواد غذایی و برطرف کردن نفخ نیز فوق العاده موثر است.
دارچین به هضم هر غذایی که شما می‌خورید، کمک می‌کند؛ بنابراین اضافه کردن آن به غذاها راهی مطمئن برای جلوگیری از نفخ از همان ابتدا است.
طعم دارچین با هر غذایی متناسب نیست، اما می‌توان آن را بعد از غذا یا هر زمانی از روز با چای گرم مصرف کرد. < صدا و سیما>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *