سلامت

توصیه بهداشتی برای خرید ماهی قرمز شب عید

 

مشاور رئیس سازمان دامپزشکی گفت: توصیه می شود که مردم تا حد امکان از خرید ماهی قرمز اجتناب کنند زیرا خطرات زیست محیطی دارد اما اگر به هر دلیلی خریداری کردند حتما توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.

 

امین اسدی در گفتگو با فارس با درباره خرید ماهی قرمز شیب عید گفت: توصیه می شود مردم عزیز تا حد امکان از خرید این نوع ماهی اجتناب کنند زیرا خطرات زیست محیطی دارد اما اگر به هر دلیلی خریداری کردند حتما توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.
مشاور رئیس سازمان دامپزشکی افزود: این ماهی قدرت تکثیر بالایی دارد و همه چیزخوار است و پس از پایان تعطیلات وقتی در آبهای آزاد و یا برکه ها رها می شود سریع تکثیر یافته و احتمال دارد به سایر آبزیان خسارت وارد کند.
وی گفت: در صورتی که افراد برای خرید و نگه داری ماهی قرمز شب عید اقدام کنند حتما توصیه های بهداشتی سازمان دامپزشکی را جدی بگیرند.
اسدی گفت: مردم برای خرید ماهی قرمز شب عید نسبت به خرید از مراکز مجاز اقدام و از خرید از دوره گردها و دست فروشان خودداری کنند.
به گفته وی، افراد در هنگام خرید از تماس مستقیم و حفاظت نشده با ماهی و آب خودداری کنند و از ظروف یکبار مصرف جهت حمل و جابجایی ماهی به منزل استفاده بشود.
بنابر توصیه سازمان دامپزشکی مردم باید از خرید ماهیان بیمار و بی حال با علائم شنای غیرفعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر پوست بدن خودداری کنند.
مشاور رئیس سازمان گفت: پس از انتقال به منزل بلافاصله نسبت به تعویض آب اقدام و ماهی ها به ظروف از قبل آماده شده منتقل شوند.
با توجه به لزوم تعویض آب ماهیان خریداری شده حداقل ۲۴ ساعت قبل از خرید ظرف نگهداری ماهی آماده در صورت استفاده از آب شهری باید در هوای آزاد به منظور کلر زدایی قرار داده شود.
مشاور رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در پایان نوروز ماهی ها در رودخانه ها یا نهرها رها سازی نشود و در محل های تعیین شده توسط شهرداری رهاسازی صورت بگیرید.
مسئولان سازمان دامپزشکی به فروشندگان ماهی قرمز بر رعایت بهداشت فردی و محیطی، شست و شو و ضدعفونی کردن وسایل و تجهیزات ماهی تاکید می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *