سلامت

تاثیرفشارخون بالابرکلیه‌ها

 

فوق تخصص کلیه بزرگسالان بااشاره به اینکه فشارخون بالا وبیماری نارسایی کلیوی هردو از بیماری‌ های شایع وبدون علامت هستندتوصیه کرد:کلیه‌ها بایداز جهت دفع پروتئین کنترل شوندو همینطور فشارخون به صورت مستمر اندازه‌گیری شود.

آریا جنابی فوق تخصص کلیه بزرگسالان و نفرولوژیست درباره ارتباط فشار خون بالا و نارسایی مزمن کلیه گفت: پرفشاری خون می‌تواند یکی از علائم نارسایی مزمن کلیه باشد و از طرف دیگر بیماری که پرفشاری خون دارد هم می‌تواند در طول زمان به نارسایی کلیه دچار شود.
وی افزود: هیچ یک از این دو بیماری که شایع هستند، علائم بالینی ندارند به همین دلیل بیمارانی که فشار خون بالا دارند باید به صورت مستمر کنترل شده و بیمارانی که مشکل کلیه دارند هم به طور دوره‌ای کنترل شوند.
جنابی یادآور شد: از هر ۷ نفر یک نفر به بیماری مزمن کلیه مبتلا است و ۲۵ درصد جمعیت کشور هم به فشار خون بالا مبتلا هستند. این دو بیماری بسیار شایع اند و اگر کنترل نشوند عوارض جدی و حتی غیرقابل جبرانی را برای بیمار در برخواهند داشت.
جنابی با اشاره به اینکه از هر ۴ نفریک نفر به فشار خون بالا مبتلاست تاکید کرد: فشار خون بچه‌ها هر سال یکبار باید کنترل شود. اما بزرگسالان از ۲۲ سالگی باید به صورت مستمر فشار خون خود را کنترل کنند. فشار خون بالا بدون علائم بالینی است و معمولا به طور تصادفی متوجه این بیماری می‌شویم. عوارض این بیماری به دلیل بدون علامت بودن، به تدریج در فرد ایجاد می‌شود.
فوق تخصص کلیه بزرگسالان متذکر شد: کلیه‌ها باید از جهت دفع پروتئین به ویژه در افرادی که زمینه بیماری‌های همچون دیابت، پوستی(لوپوس) یا سردردهای میگرنی دارند به صورت مستمر کنترل شود. فشار خون این بیماران هم باید به صورت مستمر کنترل شود. اگر فرد فشار خون بالا یا میکروآلبومین نداشته باشد و کراتین و تست عملکرد کلیه مناسبی هم داشته باشد، کافی است برای اینکه مطمئن باشیم کلیه‌ها عملکرد خوبی دارند.
وی اظهار داشت: در بیماران دیابتی ممکن است میکروآلبومین در آزمایش ادرار دیده نشود بنابراین این بیماران باید تست آلبومین دهند تا مطمئن باشیم دیابت عارضه ای برای کلیه ها ایجاد نکرده باشد.
وی افزود: یک از مهمترین اقدامات در جهت پیشگیری از بیماری نارسایی کلیوی کنترل مستمر فشار خون است. باید شیوه زندگی مناسب و فعالیت ورزشی منظم ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز و ۱۵۰ دقیقه در هفته داشته باشیم. از مصرف بی‌رویه مسکن و داروهایی که توسط پزشک تجویز نشده باشد پرهیز کنیم. مصرف نمک را کاهش دهیم و در برابر آن مصرف لبینات کم چرب، میوه جات و سبزیجات تازه را افزایش دهیم و در آخر سیگار هم نکشیم و از استرس هم دوری کنیم.< همشهری آنلاین>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *