سلامت

بهبود کبد چرب با اصلاح سبک زندگی

 

هنگامی که چربی پنج تا ده درصدوزن کبدرا بگیرد،به آن کبدچرب گرید یک می‌گویندو اگر کبد واردفاز التهابی شودبه درجه دو می‌رسد.فیبروز و سیروز کبدی مربوط به درجه ۳و۴ هستندکه سلامتی فردرا با مخاطره‌ای جدی روبرو می‌کنند.

کارشناسان :
– دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانگر
– دکتر الهام اختری، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه

کبد چرب محصول سبک زندگی پر سکون و پر خوراک است، پس طبیعی است وقتی نحوه‌ خوردن اصلاح شود، مشکلات گوارشی و کبد چرب نیز مدیریت خواهند شد. دکتر لادن گیاهی متخصص تغذیه و رژیم درمانگر در این رابطه گفت: «کبد نقش کلیدی و مرکزی در متابولیسم قندها؛ چربی‌ها و پروتئین‌ها دارد. این عضو در واقع هم قند را ذخیره می‌کند و هم آن را آزاد می‌کند. محل تولید پروتئین‌های حامل کلسترول و بسیاری از فاکتورهای سیستم ایمنی نیز است. ذخیره ویتامین‌های A D E ،K به عهده کبد است و نقش بسیار کلیدی در سم‌زدایی دارد.»
نکته شگفت‌انگیزی که در خلقت این عضو بدن وجود دارد این است که کبد نقش باز ترمیمی بالایی هم دارد و در صورتی که ما فشار خارجی غیر طبیعی به آن وارد نکنیم با قدرت به حمایت از ما ادامه می‌دهد اما اگر این فشار اضافه و دائمی آن را دچار مشکل کند، ما دچار کسالت خواهیم شد.
* نشانه‌های چرب شدن کبد:
– خستگی – نفخ بیش از حد صبحگاهی – مشکلات هورمونی – یبوست – کاهش عملکرد سیستم ایمنی – بیمار شدن مکرر
پس اگر با این علائم روبرو هستید حتما به پزشک مراجعه کنید و عوامل موثر بر چرب شدن کبد را در نظر بگیرید؛ دکتر الهام اختری، متخصص طب سنتی و استاد دانشگاه گفت: «اگر عواملی را که به چرب شدن کبد می‌انجامد حذف کنیم، کبد اصلاح خواهد شد.»

* عوامل تشدید کننده کبد چرب:
– مصرف زیاد ترشی، ماست و دوغ همراه غذا
– مصرف زیاد خیار در فصول سرد سال
– مصرف زیاد میوه و نوشیدن آب روی میوه
– مصرف زیاد غذاهای سرخ شده مانند فست فود و غذاهای چرب
– مصرف زیاد انواع سس، تنقلات شور و چرب، انواع خوراکی‌های دارای نگه‌دارنده
– کم مصرف کردن سبزی و آرد سبوس‌دار
– استفاده زیاد از غذاهای غلیظ مانند کله پاچه، سالاد الویه، کنسروها، غذاهای مانده
– پرخوری و در هم خوری
– عدم فعالیت روزانه و ورزش نکردن
– دیر خوابیدن و شب بیداری
– خوابیدن تا ظهر یا خواب طولانی بعد از ناهار
– نوشیدن آب یخ بعد ورزش، در استخر، ناشتا، میانه شب و…
استرس
– مصرف زیاد الکل و مصرف نوشیدنی‌های الکلی تقلبی
– مصرف غذای پر حجم در ساعات انتهایی شب
طبیعی است اگر این موارد از زندگی روزمره‌ حذف شوند اوضاع کبد بهبود خواهد یافت. دکتر گیاهی نیز افزود: «نکته مهمی که ما از متخصصین طب سنتی یاد گرفتیم این است که مخلوط کردن داروهای گیاهی و عرقیجات مشهور در درمان کبد با یکدیگر الزاما منجر به اثر بخشی بیشتر نمی‌شود! و درمان دارویی کبد چرب نیز در ویزیت حضوری و پیگیری آن انجام می‌شود.»
دکتر اختری نیز تاکید کرد: «نکته طلایی اصلاح سبک زندگی و داشتن فعالیت کافی بدنی و ورزش روزانه است؛ ورزشی که موجب تعریق و طپش قلب بشود کار کبد شما و همه بدن شما را به تدریج بهتر خواهد کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *