سلامت

برای حفظ سلامت چشم ها پلک بزنید

 

کارشناسان می‌گویند: باید هر روز بیشتر پلک بزنید. پلک زدن برای حفظ سلامت چشم مهم است و حتی می‌تواند به کند شدن روند پیری چشم کمک کند .

«پیام شادی» – کارشناسان می‌گویند باید هر روز بیشتر پلک بزنید. پلک زدن برای حفظ سلامت چشم مهم است و حتی می‌تواند به کند شدن روند پیری چشم کمک کند. در واقع، خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی مانند آب سیاه (گلوکوم)، تباهی لکه زرد (دژنراسیون ماکولا) یا آب مروارید، با افزایش سن افزایش می‌یابد. نگه داشتن چشم‌ها در حالت محافظت شده و کاملاً هیدراته نیاز به پلک زدن دارد، اما ممکن است به اندازه کافی این کار را انجام ندهید.
انجام این تمرین پلک زدن، برای جلوگیری از خشکی چشم، خستگی چشم و حتی تاری دید توصیه می‌شود: هر دو چشم را به طور معمول ببندید، چند ثانیه مکث کنید و سپس باز کنید. دوباره چشمان خود را به طور معمول ببندید، دو ثانیه مکث کنید و سپس پلک‌های خود را به مدت دو ثانیه به هم فشار دهید و چشمان خود را باز کنید. این تمرین را چند بار در روز تکرار کنید؛ مخصوصا اگر به طور مکرر از مانیتور یا گوشی استفاده می‌کنید.
از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ پیروی کنید: هر ۲۰ دقیقه به مدت ۲۰ ثانیه به چیزی در فاصله ۲۰ فوتی (۶ متری) نگاه کنید. این کار به چشمان شما استراحت می‌دهد. همچنین بسیار مهم است که از عینک‌های آفتابی پلاریزه استفاده کنید و بچه‌ها را مجبور کنید که از همان کودکی عینک آفتابی به چشم بزنند. در عینک آفتابی پلاریزه، فیلتر منافذ عمودی برای نور ایجاد می‌کند. فقط اشعه‌های نوری که به صورت عمودی به چشمان شما نزدیک می‌شوند می‌توانند در آن روزنه‌ها قرار بگیرند. به عنوان مثال، شیشه‌های پلاریزه تمام امواج نور افقی را که از یک سطح صاف یا یک کاپوت ماشین براق منعکس می‌شوند را مسدود می‌کنند.
ممکن است بسیاری از اثرات مخرب اشعه ماوراء بنفش در اواخر زندگی خود را نشان می‌دهد، اما در حقیقت به دلیل قرار گرفتن در معرض این اشعه در کودکی است. همچنین باید سطح لوتئین خود را بالا نگه دارید که یکی از دو کاروتنوئید مهم موجود در چشم است. کیوی یک منبع عالی است و اگر پوست آن را هم بخورید، دوز اضافی ویتامین C دریافت خواهید کرد که از کلاژن در چشم پشتیبانی می‌کند.< روزیاتو>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *