تغذیه

این نوع پیتزا ازبیماری‌های قلبی عروقی وسرطان جلوگیری می کند

 

شاید تعجب کنید ولی بررسی محققان ایتالیایی نشان داده که پیتزا، به ویژه نوع مارینارا یا ناپولی آن، برای سلامتی انسان بسیار مفید است.

«پیام شادی» – پیتزا غذای محبوبی برای کل مردم دنیاست که اغلب به عنوان دشمن لاغری و سلامتی انسان معرفی شده است.
شاید برای برخی تعجب آور باشد که دانشگاه فدریکوی دوم ایتالیا مطالعه‌ای را انجام داده است که نشان می‌دهد پیتزای ناپولی و به ویژه پیتزا مارینارا برای سلامتی انسان مفید است.
پیتزای معروف ناپولی به نام مارینارا با ترکیبات گوجه فرنگی، سیر، رزماری و ریحان، توسط گروه داروسازی این دانشگاه، در آزمایشگاه‌های شیمی تغذیه پروفسور آلبرتو رتینی مورد بررسی قرار گرفت.
این مطالعه که در مجله «آنتی اکسیدان» منتشر شده است، خواص آنتی اکسیدانی پیتزا مارینارا را با مجموعه‌ای از داده‌ها بر اساس خواص شیمیایی و بیولوژیکی مواد تشکیل دهنده آن که مزایای تغذیه‌ای برای سلامتی ایجاد می‌کند در مقایسه با سایر غذا‌ها و پیتزا‌ها بررسی کرده است.طبق این مطالعه، تکرار بین اجزای تشکیل دهنده این نوع پیتزا، می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و برخی از انواع سرطان کمک کند، زیرا سرشار از آنتی اکسیدان است.
در این مطالعه، محققان مقایسه‌ای را با انواع دیگر پیتزا و سس‌های همراه آن انجام دادند که نتیجه آن به نفع پیتزای سنتی ناپولی بسیار چشمگیر بود.
ارزیابی سلامت این مطالعه بر اساس آنتی اکسیدان‌ها و محتوای پلی فنول‌های کل و لیکوپن بود که در اجزای مختلف آن‌ها وجود دارد. این مطالعه همچنین بر اساس اقدامات ارتقاء دهنده سلامت است که توسط ترکیبات آنتی اکسیدانی در جلوگیری از فرآیند‌های التهابی، آلرژی، تصلب شرایین، ترومبوز و بیماری‌های مزمن تخریب کننده مانند بیماری‌های قلبی و سرطان، واکنش حاصل از تعامل خمیر پیتزا، سیر، گوجه فرنگی و ریحان اثبات شده است.
پیتزا مارینارا یک لایه نازک خمیر در وسط و خمیر ضخیم در کناره های آن است و معمولاً در دمای بسیار بالا در فر پخته می‌شود؛ این پیتزا فاقد پنیر بوده و فقط حاوی سس گوجه فرنگی، برش‌های نازک سیر و ریحان است.
منابع نشان می‌دهند که پیتزای مارینارا از اواسط قرن ۱۸ میلادی در شهر ناپولی واقع در جنوب ایتالیا رایج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *