خانواده

اجازه ندهید مادر شدن پیرتان کند

 

این یک باور اشتباه و قدیمی است که می‌گفت مادر شدن به معنای فنا کردن خود و حل شدن در بچه‌هاست، متاسفانه این روش در درازمدت به افسردگی و بیماری‌های گوناگون برای مادران می‌انجامد.

مادری کردن و فرزندپروری صحیح به معنای فراموش کردن خود نیست، هر مادری فارغ از نقش مادری، هویتی نیز برای خود دارد که می‌بایست به پرورش آن نیز بینجامد تا از خود رضایت داشته باشد. پس هیچ مادری نباید خود را فراموش کند و به نوعی در فرزندش غرق و حل شود. اما مادران چه کار می‌توانند بکنند تا خود را فراموش نکنند:
۱- اجازه ندهید بچه‌داری، پیرتان کند
از خیلی مادرها شنیدیم که بعد از بچه‌دار شدن، افسرده شده و اصلا خودشان را یادشان رفته و فقط به کارهای مربوط به بچه می‌رسند دیگر اصلا اهمیتی برای خود و ظاهرشان قائل نیستند. نباید اجازه دهید، بچه‌داری پیرتان کند. درست است که وظایف مربوط به بچه خیلی زیاد و وقتگیر است اما باید به خودتان هم برسید، لباس‌های شاد و رنگارنگ بپوشید، دستی به موهایتان ببرید و برای شاد کردن خودتان به ظاهرتان اهمیت بدهید.حتی خیلی مادرها می‌گویند که مدت‌هاست دندان‌هایشان خراب شده یا اینکه مشکلی در جسمشان احساس می‌کنند و یا حتی بی‌اختیار گریه می‌کنند، اما به پزشک مراجعه نمی‌کنند، اینها علائم خوبی برای ادامه یک فرزندپروری شاد و سالم نیست چرا که زمانی شما شاد نباشید، بچه شما هم احساس شادی نمی‌کند، قطعا فرزند شما هم نیاز به یک مادر شاد و سرحال دارد. پس به خودتان بیایید و به خود توجه کنید.

۲- مثل یک ملکه صبحانه بخورید
مادرها می‌دانند که وقتی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوند، آنقدر کار سرشان ریخته که گاه خودشان یادشان می‌رود، ظهر شده و چیزی نخورده‌اند فقط به بچه رسیده‌اند، صبحانه او را داده، لباس شسته و به امور خانه رسیده‌اند. بنابراین وقتی صبح از خواب بیدار شدید نگویید اول کارهایم را بکنم بعد یک چیزی می‌خورم! مثل یک ملکه صبحانه بخورید.

۳- ورزش کنید
پس از زایمان خیلی‌ها به خودشان و سلامت بدن شان اهمیت نمی‌دهند. اما مادر شاد و سرزنده کسی است که فرصتی برای ورزش کردن و سرحالی بدن خود هم ایجاد کند، شده یک باشگاه رفتن و یا ورزش خانگی و رژیم غذایی درست می‌تواند برایتان مفید باشد. پس هر روز با فرزندانتان ورزش کنید و به خود برسید.

۴- برای خودتان هم هزینه کنید
گاهی والدین با فرزنددار شدن دیگر کمتر برای خود هزینه‌هایی مثل خرید لباس یا وسایل مورد نیاز می کنند چرا که هر زمان یاد خودشان می‌افتند، می‌خواهند چاله‌چوله‌های وسایل بچه‌ها را پر کنند و هر زمان به خرید می‌روند، مدام برای بچه‌ها خرید می‌کنند. از آن دست مادرهایی باشید که برای خودتان هم هزینه کنید حال دیگر لازم است که لباس نو داشته باشید و روحیه‌تان تغییر کند.
پس به جای اینکه مدام برای بچه لباس بخرید، هر چند آن هم در مواقع لزوم خوب است، اما برای خودتان هم خرید کنید همین کار باعث می‌شود که روحیه‌تان کلی تغییر کند. چرا که خانم‌ها می‌دانند با خرید کردن چقدر تغییر روحیه برای بانوان حاصل می‌شود.

۵- کارهای خانه را با حس و حال خوب انجام دهید
همه خانم‌ها در منزل کار می‌کنند از امور بچه‌داری تا آشپزخانه و مسائل دیگر. اما برخی خانم‌ها مدام غر می‌زنند. اما برخی دیگر با حس و حال خوب و شاد کارها را می‌کنند. پس سعی کنید از آن دست بانوانی باشید که با حال خوب و مثل یک کدبانو کارهایشان را می‌کنند نه با خفت. همه اینها به نوع نگرش شما و حس و حال شما برمی‌گردد که چطور به زندگی نگاه کنید پس سعی کنید دریچه نگاهتان را تغییر دهید.
حال بچه‌دار شده‌اید ، مسئولیت‌هایتان بیشتر شده اما این دلیل نمی‌شود که حالتان بد باشد، سعی کنید با حس و حال خوب، یک موسیقی شاد فضای خانه را پر کنید و به کارها برسید، گاهی هم از همسرتان کمک بگیرید و به استراحت بروید.

۶- انرژی‌تان را در خانه پخش کنید
انرژی و حس و حال خوب یا بد شما در منزل پخش می‌شود و به اعضای خانواده هم منتقل می‌شود. پس سعی کنید موقع غذا درست کردن، با بچه‌ها بازی کردن، مرتب کردن منزل و کارهای دیگر یک موسیقی شاد بگذارید، بچه‌ها را هم دعوت به این شادی کنید و حال خودتان را هم خوب کنید.
حتی شده گاهی غذاهای آماده و راحت درست کنید و بخورید، بدون اینکه نیاز باشد در آشپزخانه زیاد انرژی بگذارید به استراحت بیشتر بپردازید و به جای آن انرژی مثبتتان را در خانه پخش کنید.

۷- به همسر و فرزندانتان لبخند بزنید
هر روز از خواب که بیدار می‌شویید، نگویید وای باز هم یک روز دیگر، بلکه بگویید چه روز خوب و شادی امروز می‌توانم کلی کار انجام بدهم که حال همه را خوب کند. پس اول از یک لبخند صبحگاهی شروع کنید و آن را به همسر و فرزندتان هدیه کنید.

۸- گاهی تفویض اختیار کنید
همسران هم بدشان نمی‌آید گاهی کمک حال بانوانشان باشند. بنابراین می‌توانید گاهی که خیلی خسته هستید کارها و امور را به همسرتان بسپارید به یک پیاده‌روی بروید، ورزش کنید یا حتی در اتاقتان استراحت کنید این‌طور انرژی تخلیه شده شما به حالت اول باز می‌گردد. < فارس >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *