سلامت

آن چه باید در مورد شیر مدت‌دار بدانید

 

برخی از افراد تصور می‌کنندشیرهای مدت‌ دار یا به اصطلاح شیرهای فرادما به دلیل مدت زمان طولانی انقضا و امکان نگهداری دربیرون ازیخچال،دارای نگهدارنده هستند،اما باید دید این باور تاچه حد ازنظر علمی درست است.

 

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برخی از افراد تصور می‌کنند شیرهای مدت‌دار یا به اصطلاح شیرهای فرا دما به دلیل مدت زمان طولانی انقضا و امکان نگهداری در بیرون از یخچال، دارای نگهدارنده هستند، اما این تصور غلطی است؛ چرا که هیچ ماده نگهدارنده‌ای در شیر مدت‌دار نیست و نوع فرآیندی که در فرآوری و بسته‌بندی شیر فرا دما طی می‌شود، دلیل بالا بودن ماندگاری شیر است.
باید توجه کرد که شیر فرا دما از طریق حرارت بالای ۱۳۵ درجه سانتیگراد در کمتر از چند دقیقه استرلیزه می‌شود. به همین دلیل کلیه میکروب‌های موجود در شیر به سرعت از بین می‌روند.
از سوی دیگر این گونه شیرها در بسته‌های تتراپک (بسته بندی‌های چهارلایه) بسته‌بندی می‌شوند. این بسته‌بندی‌ها باعث می‌شوند تا هیچگونه میکروبی نتواند به راحتی وارد شیر شود. همین موضوع هم دلیل اصلی قرار گرفتن شیرهای فرا دما در خارج از یخچال است؛ چرا که هیچگونه عامل مخربی در داخل شیر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *