اخبار

آب سرد بنوشیم یا آب گرم

 

بسیاری از مردم ترجیح می دهند برای رفع تشنگی، آب سرد را به آب معمولی با دمای اتاق اضافه کنند. اما پزشکان نوشیدن آب سرد را هر چقدر هم که دلچسب باشد توصیه نمی کنند. در واقع آنها نوشیدن آب ولرم را پیشنهاد می کنند. ممکن است افرادی را دیده باشید که در مورد سلامتی خود بسیار آگاه هستند، آنها به جای نوشیدن آب سرد، آب گرم را انتخاب می کنند. آنها این کار را انجام می دهند زیرا آب گرم فواید زیادی برای بدن دارد.

 

خواص نوشیدن آب گرم
آب به خودی خود فواید زیادی برای بدن بهمراه دارد. می تواند موجب ارتقای سلامت کلی بدن شود و از شما در برابر تعدادی از بیماری ها محافظت کند. اما اگر آب وقتی کمی گرم باشد، فواید آن چند برابر می شود.

خواص نوشیدن آب ولرم: تسریع هضم غذا
نوشیدن آب با دمای معمولی که ولرم است، هضم غذا را تسریع می کند. می تواند به سرعت ذرات غذا را تجزیه کند و به جذب بهتر مواد مغذی کمک کند. هنگامی که مقدار زیادی آب گرم می نوشید، به شما اطمینان می دهد که دچار کم آبی نمی شوید.

 

 

فواید نوشیدن آب گرم: پیشگیری از یبوست
آب گرم برای پیشگیری از یبوست که می تواند منجر به سایر عوارض سلامتی مانند بواسیر (پایلز) شود، مفید است.

خواص آب گرم: تسریع متابولیسم بدن
وقتی آب گرم می نوشید، بدن شما گرم می شود. این بدان معنی است که روند متابولیسم بدن نیز تسریع شده است. متابولیسم سریعتر به این معنی است که توانایی بدن شما برای استفاده از انرژی آزاد شده ناشی از تجزیه غذا افزایش پیدا می کند.

خواص نوشیدن آب ولرم: دفع سموم بدن
آب ولرم باعث تعریق زیاد می شود. هر چه بیشتر عرق کنید، بدن شما می تواند سموم بیشتری را از طریق تعریق دفع کند.

خواص نوشیدن آب گرم: تسکین درد مفاصل
آب گرم رگ های خونی شما را کمی بزرگ می کند. بزرگ شدن رگ های خونی منجر به گردش خون بهتر می شود. در نتیجه اکسیژن بیشتری به تمام قسمت های بدن شما می رسد و همه اندام ها عملکردی بهتری خواهند داشت. از آنجایی که آب گرم گردش خون را بهبود می بخشد، می تواند منجر به تسکین درد، به ویژه درد عضلات و مفاصل شود. اما آب خیلی داغ هم ننوشید چون این کار اثر وارونه ای خواهد داشت و مفاصل شما را متورم می کند.

خواص نوشیدن آب ولرم: رفع مشکلات سینوس
آب جوشیده ای که خنک شده و کمی گرم است نیز می تواند مشکلات سینوس در هنگام سرماخوردگی را کاهش دهد. آب گرم مخاط را به حرکت در می آورد، به این معنی که بدن شما می تواند از طریق سرفه و خارج کردن آب بینی از شر این مشکلات رها شود.

خواص نوشیدن آب ولرم : کاهش استرس
یکی دیگر از دلایلی که چرا باید آب جوشانده کمی گرمتر از دمای اتاق بنوشید، کاهش استرس است.

مضرات آب سرد برای سلامتی
– آب سرد ممکن است به صورت موقتی عطش شما را کاهش دهد، اما بیشتر از اینکه مفید باشد برای شما مضرر است.

 

– سرعت هضم غذا را کند می کند و سرعت متابولیسم را تحت تأثیر قرار می دهد.
– به احتمال زیاد باعث گرفتگی بینی و گلو درد می شود.
– ضربان قلب شما را کاهش می دهد.
مهم نیست چقدر آب سرد دلچسب به نظر می رسد، اینها همه دلایلی هستند که چرا باید همیشه آبی را انتخاب کنید که کمی گرم باشد. اگر آب گرم مطبوع نیست، می توانید آب لیموترش یا گیاهانی مانند ریحان را به آن اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *